Lánczi András szerint az Orbánnal elégedetlenkedők először is fizessék ki azt, amit megtakarítottak a rezsicsökkentéssel

Megosztás

Megjelenés:

Lánczi András szerint az Orbánnal elégedetlenkedők először is fizessék ki azt, amit megtakarítottak a rezsicsökkentéssel

Filozófiai megközelítés a politikai elégedetlenségről

Lánczi András filozófus a Mandinernek adott interjúban fogalmazta meg gondolatait az Orbán-kormánnyal szembeni kritikákról. Szerinte a Tisza Párt vezetője, Magyar Péter olyan kommunikációs taktikát alkalmaz, amely a társadalmi elégedetlenségre épít, miközben a konkrét ígéretek homályosak maradnak.

„Ha Magyarország maga a paradicsom lenne, akkor is lennének olyanok, akik szerint kevés a fügefalevél”

A populizmus vádja és az egészségügy példája

Lánczi szerint Magyar Péter olyan területeket céloz meg, ahol az embereknek amúgy is hiányérzete van – például az egészségügy. Úgy véli, a fiatal politikus populista érvekkel dolgozik, amelyek nem feltétlenül a valós helyzetet tükrözik.

„A fiatalember stratégiája abban más, hogy egyrészt olyan elégedetlenségi pontokat keres, amelyek nehezen mérhetők…”

Orbán Viktor és a rezsicsökkentés megítélése

A filozófus úgy véli, hogy sokan természetesnek veszik a kormány eredményeit, köztük a rezsicsökkentést is. Kritizálta azokat, akik a jelenlegi miniszterelnök leváltását szorgalmazzák, miközben nem számolnak azzal a haszonnal, amit az állami támogatások révén nyertek.

„Azoknak az elégedetlenkedőknek, akik most el akarják zavarni Orbán Viktort, azt mondanám: először is visszamenőleg fizessék ki…”

Viták az ellehetetlenítési törvényről és a szuverenitás fogalmáról

A beszélgetés során szó esett a Fidesz által benyújtott szuverenitásvédelmi törvényjavaslatról is. Lánczi, bár fia vezeti az SZH-t, nem kerülte ki a választ, és kitért arra, hogy a törvények megítélése gyakran kettős mércével történik.

„A saját lista jó, a másiké meg rossz?”

Kritika a luxizó politikusok felé

Élesen bírálta a kormányhoz közeli politikusok körében felbukkanó hivalkodást is. A tízmilliós táskákat például olyan jelenségként értékelte, amely árt a politikai közösség megítélésének és csökkenti a társadalmi bizalmat.

„Mi az izgalmas abban, ha valakinek tízmilliós táskája van?”

Vélemények az MTA-ról és a tudomány szerepéről

Lánczi úgy véli, az MTA-nak szüksége lenne egyfajta átvilágításra, mert szerinte a baloldali és liberális értelmiség dominanciája torzíthatja a tudományos közéletet. Az interjúban Schmidt Máriát is idézi, aki az MTA-t a sztálinizmus maradványának nevezte.

Összegzés

Az interjú alapján Lánczi András nézetei erősen kötik a kormányzati oldalhoz, de több kérdésben belső kritikát is megfogalmaz. A luxizás és az MTA működése kapcsán kifejezett aggodalmai azt mutatják, hogy még a kormánypárti értelmiségi körökön belül is létezik önreflexió.

Forrás: mandiner.hu

Lánczi András, Orbán Viktor, rezsicsökkentés, Tisza Párt, Magyar Péter, populizmus, luxizás, szuverenitás, Mandiner interjú, politikai közbeszéd

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!