Kémbotrány: érdekes szempontok kerültek elő, amikre eddig senki nem gondolt
Megjelenés:

Háttér: megszakadt egyeztetések és a kémügy kezdete
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a magyar kormány nyitott a további egyeztetésekre Ukrajnával, ugyanakkor a legutóbbi tervezett tárgyalást lemondták a kémügy miatt. A konfliktus újabb mélypontot jelent a két ország viszonyában.
A külügyminiszter kemény hangvételű nyilatkozata
Természetesen szeretnénk majd folytatni az egyeztetéseket az ukránokkal a kárpátaljai magyarokról. Tíz éve folyamatosak ezek az egyeztetések, és tíz éve ígérgetnek az ukránok fűt-fát, tíz éve vágnak át minket, és tíz éve veszik el folyamatosan a magyar emberek jogait. Nem ezen az egy egyeztetésen múlt és múlik, az elmúlt tíz esztendő magyarellenes politikájának megváltoztatása Ukrajnában
Szakértői vélemények: túlzó vádak és hiányzó érintettek
Vígh Zoltán külpolitikai szakértő rámutatott, hogy bár korlátozások valóban történtek, az anyanyelvi oktatás nem szűnt meg. Sajnálatosnak nevezte, hogy a magyar kisebbség véleménye nem kapott szerepet a viták során.
Egyrészt enyhíteni tudná a kijevi kormány gyanakvását a regionális autonómia, mint szeparatista törekvéssel szemben, másrészt talán meg tudná értetni a magyar kormánnyal is, hogy a magyar kisebbségnek a Kárpátalján az EU-s perspektíva végül is nagyon jó, tehát nem kéne ennyire mereven elzárkózni tőle.
Kölcsönös kiutasítások és feszültségfokozódás
Az ukrajnai letartóztatások és a magyar válaszlépések diplomáciai viszályhoz vezettek. Mindkét ország kiutasított két diplomatát. A TEK által megosztott videó újabb olaj volt a tűzre.
Tarjányi: a naivitás nem diplomácia
Tarjányi Péter szerint az ukránok naivitása nem vezethet eredményre, és Budapest sem élhet az erő pozíciójával. A szakértő emlékeztetett arra, hogy a múltban jó viszony jellemezte a két országot, amit szerinte helyre lehetne állítani.
Az ukránok naivak, ha azt hiszik, hogy ilyen fajta hozzáállással, ilyen lekapcsolásokkal olyan irányba tudják Magyarországot vinni, hogy „megrendszabályozzák” Budapestet. Az a fajta megközelítés, amiben Budapesten a magyar kormányzat azt gondolja, hogy az erő pozíciójából mindent le lehet tunkolni az ukránok torkán, pedig azért téves, mert Ukrajna háborúban áll…
Hosszú távú hatások és az uniós perspektíva
A magyar kormány az uniós csatlakozás blokkolásával is fenyegeti Ukrajnát, miközben Kijev erős támogatást élvez más EU-tagországok részéről. A vita így nemcsak bilaterális, hanem európai szinten is komoly következményekkel járhat.
Kapcsolódó kulcsszavak
kárpátaljai magyarok, kémbotrány, diplomáciai konfliktus, ukrán-magyar viszony, Szijjártó Péter, Tarjányi Péter, magyar kisebbség, anyanyelvhasználat, EU-csatlakozás, magyar diplomácia
Forrás
A cikk alapjául szolgáló eredeti beszámolót a hirtv.hu tette közzé.