Hol maradtunk le ennyire? Jövőre újabb EU-tagország fizethet euróval

Megosztás

Megjelenés:

Hol maradtunk le ennyire? Jövőre újabb EU-tagország fizethet euróval

Bulgária közel áll az eurózónához

Brüsszel egyre optimistábban tekint Bulgária eurócsatlakozására. Az uniós tisztviselők szerint az ország jelentős előrelépést tett az infláció mérséklésében, a költségvetési fegyelem és az árfolyam-stabilitás terén. A 2026-os év lehet az a fordulópont, amikor Bulgária hivatalosan is bevezetheti az eurót.

Konvergenciajelentés és EU-döntés várható

Június 4-én az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank konvergenciajelentést ad ki Bulgária felkészültségéről. Pozitív értékelés esetén az EU vezetői a júniusi csúcstalálkozón jóváhagyhatják az euró bevezetését, a végleges átváltási árfolyamot pedig akár júliusban meghatározhatják.

Gazdasági előnyök és politikai siker

Az euró átvétele Bulgária számára politikai és gazdasági mérföldkő lehet. Az ország, amely az EU egyik legszegényebb tagja, évek óta próbálja felzárkóztatni gazdaságát a fejlettebb tagállamokhoz. Az euró bevezetése csökkenthetné a tranzakciós költségeket, növelné a befektetői bizalmat, és erősítené az ország helyzetét az EU döntéshozatali központjaiban.

Rögzített árfolyamrendszer és monetáris politika

Bulgária több mint 25 éve valutatanácsi rendszerben működik, azaz a leva árfolyamát szigorúan az euróhoz kötötték. Emiatt az ország nem folytat aktív monetáris politikát, így az euró bevezetése nem jelentene jelentős váltást ebben a tekintetben, viszont formalizálná a már meglévő gyakorlatot.

Korrupció és befektetői bizalom

Annak ellenére, hogy Bulgária formálisan megfelel a legtöbb gazdasági kritériumnak, a beruházási kedv alacsony maradt. Ennek oka többek között a politikai instabilitás és a jogállamiság hiányosságai. A Transparency International szerint Bulgária az EU egyik legkorruptabb tagállama, amely rontja a befektetői bizalmat.

Horvát példa és lakossági aggodalmak

Bulgária lehet a második ország az elmúlt tíz évben, amely bevezeti az eurót. Horvátország 2023-ban csatlakozott, és gazdasága azóta jól teljesít. Ennek ellenére Bulgáriában a lakosság megosztott: egy idei felmérés szerint 57% ellenzi a 2026-os bevezetést, főként az áremelkedéstől tartva.

Kulcsszavak

Bulgária, euró bevezetés, EU csatlakozás, Brüsszel, infláció Bulgáriában, konvergenciajelentés, Roszen Zseljazkov, valutatanács, Transparency International, eurózóna

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!