Vége a türelemnek - már 14 ország nyit közös frontot Orbán ellen
Megjelenés:

Közös nyomásgyakorlás Orbán Viktor ellen: legalább 14 EU-tagállam lépéseket tervez
A Népszava értesülései szerint legalább tizennégy európai uniós tagország egységesen készül közös nyilatkozatot átadni a magyar kormánynak, amelyben az új alkotmánymódosítás, a Pride betiltása és az alapjogok korlátozása kapcsán fejezik ki aggodalmukat. A dokumentumot a tagállamok hivatalosan az Általános Ügyek Tanácsa ülésén kívánják átadni, ahol újra napirendre kerül a Magyarországgal szembeni 7. cikkelyes eljárás.
A 7. cikkelyes eljárás helyzete
A Magyarországgal szemben 2018 óta folyó 7. cikkelyes eljárás célja, hogy megállapítsa: az ország rendszerszinten sérti-e az uniós alapértékeket. Bár jelenleg 19 ország támogatna további lépést, ez nem elég a négyötödös többséghez. Orbán Viktor fő szövetségese, Robert Fico szlovák miniszterelnök már jelezte, hogy nem támogat semmilyen szankciót Magyarország ellen.
A „putyini modell” kritikája és a civil társadalom helyzete
Kiemelt bírálat érte a „közélet átláthatóságáról” szóló törvényjavaslatot, amely Halász János fideszes képviselő nevéhez fűződik. A tervezet célja a külföldi finanszírozású médiumok, civilszervezetek és egyesületek szigorú szabályozása lenne. Kritikusai szerint ez egy újabb lépés a putyini úton, a szólásszabadság, valamint a sajtó- és civil függetlenség felszámolása felé.
Az Európai Parlament reakciója
Az Európai Parlament több képviselője szintén élesen bírálta a magyar kormányt. Egy 26 EP-képviselő által aláírt levélben a Bizottságot arra kérik, hogy függessze fel az összes uniós forrás folyósítását. Egy másik, 60 képviselő által támogatott levél pedig sürgeti a kötelezettségszegési eljárás azonnali megindítását az új törvény elfogadása után.
Miért óvatosak egyes tagállamok?
Több ország, köztük Románia, Bulgária, Horvátország, Málta és Ciprus azért vonakodik támogatni a magyar kormány szankcionálását, mert saját országukban is fennállnak hasonló problémák. Sokan nem szeretnének precedenst teremteni, amely később visszaüthet saját belső vitáik kapcsán is.
Társadalmi válasz és tüntetések
Az új törvényjavaslat komoly társadalmi reakciókat váltott ki. Az aHang és az aPontok szervezete országos tüntetéssorozatot jelentett be. Állásfoglalásuk szerint „a kormány hadat üzent mindenkinek, aki nem ért velük egyet”. Jogvédő szervezetek szerint a tervezet több ponton is sérti az Alaptörvényt, és aránytalanul korlátozza az alapvető szabadságjogokat. - tudatta az index
Kulcsszavak
Orbán Viktor, 7. cikkelyes eljárás, EU jogállamiság, Pride betiltás, közélet átláthatósága törvény, Szuverenitásvédelmi Hivatal, civil szervezetek, Halász János, EP kritika, aHang tüntetés