”Szerencsétlen lúzer!” – elszabadultak az indulatok a parlamentben Halász János törvényjavaslata körül
Megjelenés:

Indulatokkal indult a vita az átláthatósági törvényjavaslatról
Megkezdődött a Halász János fideszes képviselő nevéhez köthető, úgynevezett „átláthatósági törvény” parlamenti vitája, amely már benyújtása óta éles politikai és társadalmi vitákat váltott ki. Bár a javaslatot Halász ismertette, a háttérben Kocsis Máté és Lázár János is részt vett az előkészítésben. A törvényt hivatalosan 108 kormánypárti képviselő vette a nevére, köztük Orbán Viktor és Rogán Antal is.
A kormány teljes mellszélességgel támogatja
Répássy Róbert igazságügyi államtitkár világossá tette, hogy a kormány támogatja a javaslatot. Mindez annak ellenére történik, hogy Lázár János szerint a Fideszen belül is vita van az ügyben, amit Kocsis Máté frakcióvezető többször is cáfolt.
Mráz Ágostonék célkeresztben a sajtó
A Nézőpont Intézet máris publikált egy elemzést, amely szerint a külföldről finanszírozott médiumok – különösen az ukrán háborús helyzettel kapcsolatban – torz képet mutatnak, és Zelenszkij elnököt áldozatként tüntetik fel.
Fideszes álláspont: „Elég volt!”
Halász János szenvedélyes beszédében elutasította a külföldi befolyást. Azt mondta:
nem engedhetjük, hogy ez folytatódjon, elég volt, nem hagyhatjuk, hogy külföldről befolyásolják a magyar közéletet.
Hangsúlyozta, hogy a Voks 2025 kampány „dezinformációs célokat” szolgál, és az ellenzéket hazugsággal vádolta.
Illés Boglárka: „a magyar nép szívhangja”
Illés Boglárka államtitkár nemzetközi példákra hivatkozva – Szlovákia, Németország, USA – védi a javaslatot. Hangsúlyozta, hogy a törvény célja nem a véleménynyilvánítás korlátozása, hanem a pénzek forrásainak feltárása.
a véleménynyilvánító szavazás pedig a magyar nép szívhangja
Dobrev Klára: Behódolás Putyinnak, EU-ellenes irány
Dobrev Klára szerint a törvény célja a szabad sajtó elhallgattatása, a kritikus vélemények ellehetetlenítése. Az EU-val szembeni nyílt szembefordulásként értékelte a javaslatot, és úgy fogalmazott:
nem Gyurcsány, nem Dobrev, még csak nem is a gyíkemberek tehetnek erről, hanem önök
Heves szóváltások: Nacsa, Dudás, Novák, Szabó
Nacsa Lőrinc élesen visszavágott Dobrevnek, szerinte nem jöhet pénz sem Brüsszelből, sem Moszkvából. Dudás Róbert ironikus orosz köszöntéssel kezdte felszólalását, Novák Előd pedig a Metát és a kormányt is bírálta, az SZDSZ-es múltat felemlegetve Halásznak.
Szabó Tímea Halászhoz fordulva így szólt:
szívem-lelkem, már ön is elhiszi, hogy ön fogalmazta ezt a törvényt?
Tordai Bence: “Szerencsétlen lúzer”
A vita során Tordai Bence “szerencsétlen lúzernek” nevezte Halászt, amire Latorcai János házelnök felszólította, hogy kérjen bocsánatot.
nem becstelenítheti így meg a képviselőtársát
Tordai szerint a kormány vergődésében alkotta meg a javaslatot, amely egy esetleges választási vereségre adott reakció. Azt állította, hogy egy kormányváltás esetén ezt a törvényt „egy percig sem fogják alkalmazni”.
Ellenzéki vádak és házbizottsági korlátok
Tordai a házbizottság eljárását is bírálta: szerinte az ellenzéket kizárták a folyamatból, késve értesítették őket az ülésről. Ez szerinte egy újabb kísérlet a demokratikus vita elnyomására.
Következtetés: belpolitikai vihar az átláthatóság nevében
A törvényjavaslat körüli vita jól tükrözi a magyar politikai élet megosztottságát. A Fidesz és szövetségesei szuverenitásvédelmet emlegetnek, míg az ellenzék szerint a törvény a kritikus hangok elnémítását szolgálja. Egy biztos: a vita még korántsem ért véget, és a következő napokban tovább fokozódhat a feszültség.
Kulcsszavak
Halász János, átláthatósági törvény, Tordai Bence, parlamenti vita, Fidesz, ellenzék, Répássy Róbert, Illés Boglárka, Dobrev Klára, Magyarország EU
Forrás: telex.hu