Olyan jön ami még nem volt: megérkezett a Fidesz nagytakarítós törvényjavaslata

Megosztás

Megjelenés:

Olyan jön ami még nem volt: megérkezett a Fidesz nagytakarítós törvényjavaslata

Új szintre emelné a Fidesz a külföldi támogatások szabályozását

A kormánytöbbség egy új törvényjavaslatot nyújtott be, amely jelentősen megszigorítaná a külföldi finanszírozások átláthatóságát a civil szervezetek és politikai szereplők körében. A tervezet értelmében a Szuverenitásvédelmi Hivatal felhatalmazást kapna arra, hogy vizsgálatokat folytasson, valamint szankciókat javasoljon azon szervezetekkel szemben, amelyek külföldi forrásokból tevékenykednek, de ezt nem jelzik kellő átláthatósággal.

Mi áll a javaslat mögött?

A javaslat indoklása szerint „Magyarország szuverenitása sérülhet akkor, ha külföldi szereplők befolyásolni kívánják a hazai közéletet.” A „külföldi finanszírozásban részesülő szervezeteknek – különösen választási időszakban – kötelességük nyilvánosságra hozni minden kapcsolódó adatot és támogatást” – olvasható a törvény szövegében.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal jogosultságai közé tartozna a vizsgálódás, az adatszolgáltatás elrendelése, és akár az érintett szervezetek működésének felfüggesztése is, ha az átláthatóság nem biztosított.

Bővülő jogkörök, egyre több kérdőjel

A javaslat ellenzéki körökben jelentős aggodalmat váltott ki. Több képviselő szerint a Hivatal kvázi titkosszolgálati jogosítványokat kap, miközben civil szervezetek működését is ellehetetlenítheti. „Ez a törvény nem a szuverenitás védelméről szól, hanem az ellenzék és a kritikus hangok elnémításáról” – mondta egy ellenzéki képviselő a Telex tudósítása szerint.

„A politikai versenyt nem az ellenfelek pénzügyi forrásainak korlátozásával kellene megnyerni, hanem világos és hiteles kormányzással.”

Nemzetközi példák és hazai következmények

Hasonló szabályozásokkal már találkozhattunk más országokban is – például Oroszországban vagy Indiában –, ahol a „külföldi ügynök” státuszt kapták az ilyen szervezetek. Magyarországon ez a jogalkotási irányvonal azonban egy újabb lépcsőfok lehet a kormányzati kontroll kiterjesztésében.

A törvény elfogadása esetén nem csak a 2026-os választásokat megelőző kampányidőszakra lesz hatással, hanem hosszú távon alakíthatja át a hazai civil szektor működését is.

orbán fidesz szuverenitás külföldi támogatás civil szervezetek törvényjavaslat nemzetbiztonság szabályozás parlament szuverenitásvédelmi hivatal

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!