Gulyás Gergely aláírt egy papírt, a Kúria hozott egy döntést, mire a kormányhivataloknál elszabadult a pokol

Megosztás

Megjelenés:

Gulyás Gergely aláírt egy papírt, a Kúria hozott egy döntést, mire a kormányhivataloknál elszabadult a pokol

Újabb csapás a nyilvánosságra? A Kúria döntése és a TASZ pere új helyzetet teremt

A Kúria legfrissebb ítélete nyomán komoly lavina indult el a közérdekű adatigénylések területén. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egy diplomata-lakásbérlés kapcsán indított pert, miután közadatigénylését a Miniszterelnökség elutasította. Az ügy nemcsak azért vált különösen figyelmessé, mert egy gyanús, több tízmilliós bérlésről volt szó, hanem mert a Kúria döntése lényegében szabad utat adott az elutasításoknak.

A döntés hatása: a kormányhivatalok sorra utasítanak el kéréseket

Az ítélet után több kormányhivatal is hivatkozási alapként kezdte használni a döntést. A Telex beszámolója szerint például a debreceni akkumulátorgyár környezeti hatásaival kapcsolatban is megtagadták az adatok kiadását, mondván, azok előkészítő dokumentumoknak minősülnek, így nem nyilvánosak.

Hogyan reagált a TASZ és mit jelent ez a gyakorlatban?

A TASZ szerint ez súlyosan korlátozza a nyilvánosságot. A szervezet hangsúlyozta, hogy korábban az Alkotmánybíróság már kimondta: az előkészítő dokumentumok sem bújhatnak automatikusan ki a nyilvánosság alól, ha azok már befejezett ügyekhez kapcsolódnak.

Ez a döntés nem kevesebbet jelent, mint hogy az állam gyakorlatilag bármit elrejthet a polgárok elől az "előkészítő anyag" címke mögé bújva

Gulyás Gergely szerepe: szignó és következmények

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter aláírása alatt utasították el az adatigénylést, és ez lett az alapja a TASZ perének. Bár a bírósági döntés nem az ő személyes jogi felelősségéről szólt, politikai értelemben mégis ő lett a középpontban.

A vélemények megoszlanak, de a trend egyértelmű

Sokan attól tartanak, hogy a Kúria döntése új korszakot nyithat a közérdekű adatok kezelésében – mégpedig egy sötétebb, zártabb korszakot. Mások viszont úgy vélik, hogy a döntés világos jogi kereteket teremt, még ha ezek szűkebbek is, mint korábban.

Miért fontos ez az ügy és mit tanulhatunk belőle?

Az ügy tétje nem kevesebb, mint a polgári kontroll és az átláthatóság jövője. Ha az állami szervek minden olyan dokumentumot "előkészítő anyagnak" minősíthetnek, amit nem akarnak nyilvánosságra hozni, akkor a közérdekű adatigénylés gyakorlata kiüresedik.

A részletekről elsőként a forrás weboldal számolt be.

Összegzés: új korszak az információszabadságban?

A Kúria ítélete és a kormányhivatalok válasza jól mutatja, hogy az állami döntéshozatal átláthatósága csorbulhat. A TASZ ügye figyelmeztetés: ha nem figyelünk, könnyen elveszíthetjük a jogot arra, hogy beleszóljunk, hogyan működik az országunk.

gulyás gergely
kúria
tasz
adatkérés
közérdekű adat
kormányhivatal
alkotmánybíróság
debreceni akkumulátorgyár
jogállamiság
állami döntéshozatal

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!