Lesújtó üzenet Nagy Mártonéknak az EU-tól - nehéz idők jöhetnek

Megosztás

Megjelenés:

Lesújtó üzenet Nagy Mártonéknak az EU-tól - nehéz idők jöhetnek

Az Európai Bizottság borúlátó előrejelzése

Az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése szerint 2025-ben az uniós és magyar gazdaság is csak mérsékelt növekedésre számíthat. Az EU-ban 1,1%-os, az eurózónában 0,9%-os GDP-növekedést jósolnak, míg Magyarország esetében mindössze 0,8%-ot.

Magyarország a mezőny végén

A jelentés szerint Magyarország gazdasági fellendülése komoly nehézségekbe ütközik. Bár a 2024-es évben 0,5%-kal nőtt a reál-GDP, ez elsősorban a béremeléseknek és a fogyasztásnak köszönhető. A beruházások viszont visszaestek, az export pedig gyenge maradt, különösen a járműiparban.

A növekedés motorja: a fogyasztás

A Bizottság szerint 2025-ben is a lakossági fogyasztás lesz a növekedés elsődleges forrása, amit az adókedvezmények és a személyi jövedelemadó-mentességek támogatnak. A beruházások csak 2026-ban élénkülhetnek, ha enyhül a nemzetközi bizonytalanság és felpörögnek az állami beruházások.

Fennmaradó inflációs nyomás

Az inflációs nyomás továbbra is problémát jelent. A 2024-es 3,7%-os HICP infláció és az élelmiszerárak nélküli 5,9%-os mutató azt jelzi, hogy az árszínvonal továbbra is magasan maradhat 2025-ben. Ebben közrejátszanak a béremelések és a kormányzati intézkedések is.

Hiány és adósság: fokozódó kockázatok

A költségvetési hiány csökken, de még így is magas: a 2023-as 6,7%-ról 2024-ben 4,9%-ra, 2025-ben pedig várhatóan 4,6%-ra mérséklődik. Ugyanakkor az államadósság nő, és elérheti a GDP 74,5%-át, részben a forint gyengülése és a korábbi kamatfizetések miatt.

Adócsökkentések hatása a bevételekre

A jövedelemadókból származó bevételek csökkenését vetíti előre a gyermeket nevelő anyák szja-mentessége és a családi kedvezmények emelése. Ezek hatása összesen a GDP 0,6%-át is elérheti, így a fiskális mozgástér tovább szűkül.

Uniós összehasonlításban hátul kullogunk

Összességében a magyar gazdaság teljesítménye az uniós mezőny utolsó harmadába sorolható. Ez politikai és gazdasági szempontból is komoly kihívást jelent a kormányzat számára.

Forrás

A jelentésről elsőként a 24.hu számolt be.

Kulcsszavak

gazdasági előrejelzés, európai bizottság, magyar gazdaság, gdp, infláció, államadósság, hiány, beruházás, fogyasztás, uniós összevetés

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!