„Arra várunk, hogy ellenzéki politikusok essenek ki az ablakon?” - óriási EU-s vita lett az „átláthatósági” törvény miatt

Megosztás

Megjelenés:

„Arra várunk, hogy ellenzéki politikusok essenek ki az ablakon?” - óriási EU-s vita lett az „átláthatósági” törvény miatt

Az Európai Parlament heves vitája

Többször is elkeseredett kommentháborúra emlékeztetett az Európai Parlament szerda esti vitája az „átláthatósági törvény” ügyében. A téma az Európai Néppárt, a Szociáldemokraták és a Zöldek kezdeményezésére került napirendre. A képviselők jól látható többséggel szavaztak arról, hogy a tervezet napirendi ponttá váljon.

A magyar kormány és a demokrácia kérdése

A vitában számos képviselő bírálta a magyar kormányt. Michael McGrath, az Európai Bizottság jogállamiságért felelős biztosa hangsúlyozta a civil társadalom és a független média szerepét. A Bizottság szerint az átláthatóság nem szolgálhat ürügyül a civil tér szűkítésére.

„A civil társadalom és a független sajtó fontos szerepet játszanak a fékek és ellensúlyok rendszerében...”

Ellenzéki felszólalások és vádak

Tarr Zoltán (Tisza Párt) szerint a tervezet újabb putyini eszköz. Molnár Csaba (DK) pedig úgy fogalmazott, hogy nem az a baj a kormánnyal, hogy ellopták az országot, hanem hogy az újság megírja.

„A kormány szerint nem az a baj, hogy szétlopták az országot, hanem az, hogy az újság ezt megírja.”

A kormány védekezése és ellentámadása

Dömötör Csaba (Fidesz) azzal érvelt, hogy az USAID mintájára az Európai Bizottság „baloldali csoportokat” pénzel, amelyek politikai tevékenységet végeznek. A kormány szerint ez nem civil tevékenység. Felszólították az EU-t, hogy saját magán is kérje számon az átláthatóságot. - számolt be róla a HVG

Nemzetközi reakciók és szövetségesek

Sophie Wilmés szerint a kormány válasz helyett támad. Tineke Strik és Daniel Freund azt hangsúlyozták, hogy Orbán Viktor Putyint utánozza.

„Arra várunk, hogy Orbán úgy imitálja Putyint, hogy az ellenzéki politikusok kiessenek az ablakon? Attól tartok, ez már nincs olyan messze.”

Román támogatás és AUR-reakciók

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselői hevesen kiálltak Orbán mellett. Diana Șoșoacă például sorsközösséget vállalt a magyar kormányfővel.

A törvény hazai fogadtatása és jövője

A Lex Putyinként emlegetett törvény jelen formájában sokak szerint a független szervezetek célzott ellehetetlenítésére szolgál. Sokak szerint a törvény visszahívja az orosz modellt Magyarországra, és 2026-ra valódi választási kockázatot jelenthet.

Kulcsszavak

EP vita, átláthatósági törvény, Orbán Viktor, Fidesz, Putyin, Daniel Freund, Molnár Csaba, Tarr Zoltán, EP plenáris ülés, Lex Putyin

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!