Döbbenetes részletek: Megalakult a Duna Párt

Megosztás

Megjelenés:

Döbbenetes részletek: Megalakult a Duna Párt

Egy új politikai szereplő színrelépése

A magyar politikai paletta újabb szereplővel bővült: megalakult a Duna Párt, amelyet Leel-Őssy Gábor, korábbi DK-s politikus hozott létre. Az új formáció a 2026-os országgyűlési választásokon már el is kíván indulni, ezzel jelentős kihívást jelentve a hagyományos ellenzéki pártok számára.

Ki az a Leel-Őssy Gábor?

Leel-Őssy Gábor neve nem ismeretlen azok számára, akik figyelemmel követik a magyar politikát. Az 1990-es évek óta jelen van a közéletben, korábban az SZDSZ-ben politizált, majd a DK tagja lett. A Demokratikus Koalícióból való kizárása azonban fordulópontot jelentett pályafutásában.

„A DK-ban már nem lehetett valódi vitát folytatni, csak bólogatni volt szabad”

Miért alakult meg a Duna Párt?

A párt alapítója szerint a Duna Párt a közélet letisztítására, a korrupciómentes politizálásra és a valódi társadalmi párbeszédre épít. A programjuk fókuszában a környezetvédelem, a régiók megerősítése és a társadalmi igazságosság áll. Az új párt hangsúlyozza, hogy sem a kormány, sem az ellenzék oldalán nem kíván elköteleződni, hanem „a józan ész és a párbeszéd politikáját” képviselné.

Feszültségek és kizárás a DK-ból

Leel-Őssy kizárását követően nyilvánosságra hozta: hónapok óta érezte, hogy a párton belüli belső demokrácia megszűnt. Elmondása szerint a kritikai hangokat nem tűrték, és a pártvezetés nem volt hajlandó érdemi egyeztetésekre.

„Aki nem értett egyet Gyurcsány Ferenccel, az előbb vagy utóbb távozni kényszerült.”

Lehetséges hatás a 2026-os választásokra

A Duna Párt célja, hogy 2026-ban önálló listával jelenjen meg. Bár a közvélemény-kutatások egyelőre nem mérik őket, szakértők szerint a párt akár a bizonytalan szavazók egy részét is megszólíthatja. A kezdeményezés létjogosultságát az is mutatja, hogy egyre több, politikától kiábrándult civil keres alternatívát a jelenlegi kínálat mellett.

A fejleményről először a Telex számolt be.

Elemzők véleménye megosztott

A politikai elemzők egy része szerint a Duna Párt csak „egy újabb egyéni projekt”, amely a választások után eltűnik, míg mások szerint az új formáció komoly zavart kelthet a jelenlegi ellenzéki térfélen. Az mindenesetre tény, hogy a DK-n belüli feszültségek új szintre léptek, és Leel-Őssy kilépése komoly figyelmeztetés lehet más párttagok számára is.

Kulcsszavak

duna párt, leel-őssy gábor, dk, ellenzék, gyurcsány, választás 2026, telex, politikai váltás, magyar politika, párt alapítás

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!