Döbbenet: kiderült hány ezer tonna magzatkárosító oldószert használ majd a Debrecenben épülő kínai akkugyár
Megjelenés:

Döbbenetes számok: magzatkárosító oldószert használ majd a debreceni akkugyár
Debrecenben, az EVe Power kínai beruházásában készülő akkumulátorgyárhoz kapcsolódó környezethasználati engedély sokakban aggodalmat keltett. A dokumentum szerint a gyár éves szinten több mint 2400 tonna magzatkárosító hatású N-metil-2-pirrolidont (NMP) használ majd fel a gyártási folyamatokhoz.
Mire használják az NMP-t, és mi a gond vele?
Az NMP egy rendkívül hatékony oldószer, amelyet az elektrokémiai cellák gyártásánál alkalmaznak. Ugyanakkor nemcsak a munkahelyi expozíció révén jelent egészségügyi kockázatot, hanem a környezetbe jutva is káros hatású lehet – különösen a terhes nőkre és a magzatokra. Az Európai Unió 2020-tól kezdve korlátozta a használatát bizonyos ipari szektorokban.
Mi szerepel a hivatalos engedélyben?
A kormányhivatal által kiadott környezethasználati engedély részletesen leírja az éves szinten felhasználható veszélyes anyagokat. Az NMP mellett más, a természetre és egészségre ártalmas anyagok is szerepelnek a listán. A lakossági tiltakozások ellenére a gyár megkapta az összes szükséges engedélyt – számolt be róla a HVG.
Megosztó beruházás
A debreceni akkugyár kérdése hónapok óta komoly társadalmi vitákat gerjeszt. Egyesek a gazdasági fellendülés lehetőségét látják benne, míg mások az egészségügyi és környezeti kockázatok miatt aggódnak. A civil szervezetek és helyi lakosok folyamatosan tiltakoznak az ellen, hogy ilyen volumenű veszélyes anyagokat engedjenek használni egy sűrűn lakott régióban.
Mi várható a jövőben?
A beruházás nem áll le, és úgy tűnik, a hatóságok készséggel asszisztálnak a gyorsított ütemű kivitelezéshez. Egyelőre nem világos, milyen intézkedésekkel próbálják majd meg biztosítani a környezeti és egészségügyi biztonságot a gyár üzembe helyezésekor.
debreceni akkugyár
környezetvédelem
EVe Power
oldószer
magzatkárosító anyag
engedélyezés
ipari kockázat
Debrecen
kínai beruházás
akkumulátor gyártás