„Végjáték van” – már Alföldi Róbert is megszólalt a botrányos törvénytervezetről

Megosztás

Megjelenés:

„Végjáték van” – már Alföldi Róbert is megszólalt a botrányos törvénytervezetről

Alföldi Róbert keményen bírálja a sajtótörvény tervezetét

Alföldi Róbert ismét közéleti témában szólalt meg – ezúttal a kormány által beterjesztett, sajtót is érintő törvénytervezet kapcsán. A színművész szerint egyre súlyosabb jelei vannak annak, hogy a független sajtó sorsa végjátékhoz közeledik.

azt gondolom, hogy végjáték van, a hatalmon lévők és a nem hatalmon lévők szempontjából is.

– jelentette ki Alföldi Róbert a Partizánnak adott interjúban. A színész nem először fejezte ki aggodalmát a demokratikus normák és a véleményszabadság állapota miatt.

Mi is ez a törvénytervezet?

A vitát kiváltó törvénytervezet a Tisza Párt szerint például túlzottan korlátozza a szólás- és sajtószabadságot. Az új jogszabály többek között lehetővé tenné bizonyos sajtótermékek vagy felületek „stratégiai megfigyelését”, sőt akár „ideiglenes felfüggesztését”, ha azok „nemzetbiztonsági kockázatot” jelentenek.

A kritikusok úgy látják, hogy ez az értelmezési kör rendkívül tág, és bármilyen rendszerkritikus hangra ráhúzható lehet.

Művészek és civilek is tiltakoznak

Alföldi mellett több ismert közéleti szereplő, újságíró és civil szervezet is megszólalt az ügyben. A törvénytervezet ellen tiltakozók közös közleményben figyelmeztettek arra, hogy a szabályozás sértené a demokratikus alapelveket, és gátolná az állampolgárok tájékozódáshoz való jogát.

Ahogy a blikk.hu cikkében is olvasható, Alföldi Róbert szerint

Muszáj lenne elmondani, hogy bárkit, bármikor, bármilyen helyzetben érinthet. Ez az AVH-nak és az Agitpropnak a keveréke. Ez nem "csak" a szabad sajtóról szól, hanem arról, hogy aki nincs velünk, az ellenünk van

Mi állhat a háttérben?

A szakértők szerint a választások közeledtével különösen fontos kérdéssé vált, hogy milyen tartalmak jelenhetnek meg a médiában. A kormányoldal szerint a szabályozás célja a „külföldről támogatott dezinformációs kampányok megfékezése”, az ellenzék viszont ezt csupán ürügynek látja az erőteljesebb kontroll gyakorlására.

Hová vezethet ez?

A törvénytervezet elfogadása esetén alapjaiban változhat meg a magyar sajtó működési struktúrája. Ha valóban sor kerül a kritikus platformok korlátozására, az hosszú távon a közéleti párbeszéd beszűküléséhez és az információs egyensúly felborulásához vezethet.

Kulcsszavak

Alföldi Róbert, szabad sajtó, törvénytervezet, Tisza Párt, politikai vita, művészek véleménye, cenzúra veszély, közélet, Blikk interjú, kultúra

Tetszett a cikk? Kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a legfrissebb híreinkről – nyomj egy követést, és légy részese a FüggetlenNemzet közösségnek!