Sokan kerülhetnek bajba - Olyan átfogó vizsgálat jön amire még nem volt példa

Megosztás

Megjelenés:

Sokan kerülhetnek bajba - Olyan átfogó vizsgálat jön amire még nem volt példa

Kiterjedt Nemzetközi Hálózat Feltérképezése – Magyarországon is Vizsgálat Indult



Egy bonyolult és összetett finanszírozási rendszerről van szó, amely számos alapítványt és keresztfinanszírozási mechanizmust foglal magában – mondta el a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában László András, a USAID vizsgálatát végző kormánybiztos, egyben a Fidesz európai parlamenti képviselője. A magyar kormány megbízásából az a feladata, hogy feltárja, kik részesültek az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől (USAID) érkező támogatásokból Magyarországon.



Nemzetközi Korrupciós Hálózat Feltárása



László András kifejtette: az amerikai kormányzat új irányvonala szerint célul tűzte ki ennek a rendszernek a részletes vizsgálatát, valamint az átfogó korrupció felszámolását. A képviselő szerint egy több tízmilliárd dolláros korrupciós struktúráról van szó, amely globálisan működött. Magyarország is ennek a feltárási folyamatnak a részese, hogy kiderüljön, kik voltak a rendszer hazai szereplői.



Együttműködés az Amerikai Partnerekkel



A kormánybiztos tájékoztatása szerint felvette a kapcsolatot amerikai partnereivel, és célja, hogy személyesen egyeztessen velük arról, milyen információkkal rendelkeznek a rendszer működéséről. Azt is kiemelte, hogy a magyar kormány számára fontos, hogy az országba beáramló, esetlegesen visszaélésekhez köthető forrásokat felkutassák és megszüntessék.



A USAID Átalakítása és Leépítése



A vizsgálatok eredményeként az amerikai kormány jelentős változtatásokat tervez: a külföldre irányuló finanszírozások több mint 90 százalékát leállítják, és várhatóan a szervezet több ezer munkatársát elbocsátják. A kormánybiztos szerint az átvilágítás után a USAID teljes megszüntetése is napirenden van.



Ideológiai Problémák és Politikai Ellenállás



László András arra is felhívta a figyelmet, hogy az amerikai külügyminiszter szerint a szervezet világszerte radikális baloldali, marxista projekteket finanszírozott. A támogatások egy jelentős része olyan szervezetekhez kerülhetett, amelyek civil szervezetként hivatkoznak magukra, ám valójában aktivista csoportokat működtetnek.



A vizsgálatok ellenállásba ütköznek: mind az amerikai baloldali politikai körök, mind a globális NGO-k és a velük szimpatizáló médiaplatformok erős kritikával illetik a feltárási folyamatokat. Ez a tendencia Európában is megfigyelhető.



A Külföldi Beavatkozás Megállítása



A Trump-kormányzat határozott álláspontot képvisel a külföldi finanszírozások visszaszorításában, és a magyar kormány is elkötelezett amellett, hogy megszüntesse az ilyen jellegű beavatkozásokat az ország politikai és civil életébe.



A vizsgálatok tovább folytatódnak, és a következő hónapokban várhatóan további részletek derülnek ki arról, hogy kik és milyen célokra kaptak támogatást Magyarországon.



Támogass minket azzal, hogy követed az oldalunkat Te is, köszönjük!

Ha nem nyílik meg automatikusan mobilon a Facebook oldalunk, akkor keress ránk a Facebook keresőben: Független Nemzet