Magyarország
május 07. szerda
Független Nemzet Logo


Független Nemzet


Leggyakoribb keresések: Magyar Péter Tisza Párt Orbán Viktor Fidesz Választások Kampány Bulvár Tóth Gabi Nagy Feró
Menüpontok: Impresszum Sütik
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Teljhatalom: jövő májusig meghosszabbíthatják a veszélyhelyzetet, mutatjuk ez mivel is jár

Feltöltve: 2024-11-04

Már több mint négy és fél éve különleges jogrend szerint élünk Magyarországon

Folytatódik a különleges jogrend: jövő májusig meghosszabbítják a veszélyhelyzetet Magyarországon

Már több mint négy és fél éve különleges jogrend szerint élünk Magyarországon, amelyet először 2020 márciusában vezettek be a Covid-19 járvány miatt. Az idő előrehaladtával, a világjárvány következményeinek csillapodása után, 2022 májusától az ukrajnai konfliktus adta meg a veszélyhelyzet új alapját, amikor az Országgyűlés háborús veszélyhelyzetet hirdetett az ukrán fegyveres konfliktus és a humanitárius válság miatt. Most a parlament ismét javasolja a veszélyhelyzet további meghosszabbítását, ezúttal 2025. május 18-ig, amely döntés hétfő délután várhatóan megszületik.

Miért indokolt a különleges jogrend fenntartása?

Az Alaptörvény lehetőséget biztosít a kormánynak, hogy fegyveres konfliktus, humanitárius katasztrófa vagy más, az élet- és vagyonbiztonságot fenyegető helyzet esetén különleges jogrendet hirdessen, és rendkívüli intézkedéseket hozzon. A mostani hosszabbítási javaslat indoklása szerint az ukrajnai háborúval és annak következményeivel – különösen a menekültügyi, gazdasági és energetikai vonatkozásokkal – kapcsolatos helyzet nem változott, így a kormány továbbra is szükségesnek látja a rendkívüli intézkedések lehetőségének fenntartását.

A veszélyhelyzet kezdete és a hatalmi intézkedések lehetőségei

A veszélyhelyzetet eredetileg 2020. március 11-én hirdették ki, amellyel a kormány számára megnyílt a lehetőség, hogy rendeletekkel szabályozza azokat az intézkedéseket, amelyekkel gyorsan és hatékonyan reagálhat a rendkívüli helyzetekre. Ezzel a döntéssel a kormány az Országgyűlés által elfogadott törvényeket is módosíthatja rendeleti úton, illetve felfüggeszthet egyes törvényeket a veszélyhelyzet ideje alatt.

2022. május 24-én, az Alaptörvény módosítása nyomán, a háborús veszélyhelyzet is bekerült a különleges jogrendek közé, így a kormány az ukrajnai háború következményeinek kezelése érdekében is bevezethet rendkívüli intézkedéseket.

Drasztikus intézkedési lehetőségek a katasztrófavédelmi törvény alapján

A háborús veszélyhelyzet keretein belül a kormány drasztikus intézkedések bevezetésére is fel van hatalmazva. Ezek közé tartozik többek között a lakosság egy részének kitelepítése, a közúti, vasúti és légi közlekedés korlátozása, és akár a rendőri gyűlések megtiltása is. Bár a kormány még nem élt ezekkel az eszközökkel, ezek az intézkedések szükség esetén gyors és közvetlen beavatkozást biztosítanak.

A parlamenti jóváhagyás és az újabb hosszabbítás

A veszélyhelyzet törvény szerinti meghosszabbításához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának támogatása szükséges. Eddig négy alkalommal hosszabbították meg a különleges jogrendet, legutóbb 2024. november 19-ig. Most Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes újabb javaslatot terjesztett elő a veszélyhelyzet jövő májusig tartó fenntartására, amely várhatóan tovább biztosítja a kormány számára a gyors intézkedések jogi lehetőségét.

A különleges jogrend jövője Magyarországon

A veszélyhelyzetek elhúzódása komoly kérdéseket vet fel a lakosság számára a mindennapi élet szabályozottsága és az alapvető jogok gyakorlása terén. Mivel a veszélyhelyzet fenntartásához kötött intézkedések lehetőségei eddig nem kerültek teljes mértékben alkalmazásra, így a kormány a válságkezelési lehetőségeit alapvetően fenntartja. Azonban a jövőben is fontos feladat lesz az ilyen rendkívüli intézkedések és a demokratikus alapjogok közötti egyensúly megőrzése, különösen, ha az elkövetkező évek során újabb hosszabbítások válnak szükségessé.


Támogass minket azzal, hogy követed az oldalunkat Te is, köszönjük! 


Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket: 

Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információk

Döbbenetes: Megszólalt Vogel Evelin: Én nem akartam, hogy ez legyen.....

Az eddigi legerősebb írással mentek neki Magyar Péternek - "Megáll az ész! Péter, hát van neked bőr a képeden?"



Ezekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére! 

Orbán Viktor   Fidesz   Magyar kormány   Háborús vészhelyzet   Veszélyhelyzet   Politika   Alaptörvény   Bitonság   Különleges jogrend   Háború


Sajnos nagyon sokan fals információkból tájékozódnak, és azonosító nélküli oldalak által terjesztett álhíreket osztanak meg. Ne tartozz közéjük! Kattints a megosztás gombra, és oszd meg a cikkünket Facebook-csoportokban vagy a saját idővonaladon, hogy a valós információk másokhoz is eljussanak!

Köszönjük, hogy velünk tartasz! 

Top 1 keresett szó: Magyar Péter / Ugrás az összes Magyar Péter hírhez /
Top 2 keresett szó: Orbán Viktor / Ugrás az összes Orbán Viktor hírhez /
Top 3 keresett szó: Bulvár / Ugrás az összes Bulvár hírhez /
Hírek időrendben
Menüpontok::
Impresszum
Sütik
FüggetlenNemzet lábléc logó
FüggetlenNemzet
május 07. szerda
2015-2025 - © Minden jog fenntartva